TURİZM FAKÜLTESİNİN İLK ULUSLARARASI DERGİSİ YAYINDA

TURİZM FAKÜLTESİNDEN BİLİMSEL ATAK

University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca yapılan ve dünya genelindeki üniversitelerin bilim alanları başarısını gösteren listede “Dünyanın en iyi 200’ü” arasında yer alan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, uluslararasılaşma hedefine katkı sağlayan çalışmalarına devam ediyor.

İKÇÜ Turizm Fakültesi, hem bu hedef katkıda bulunmak hem de fakültelerinin bilimsel tanınırlığını arttırmak için ilk uluslararası dergisi “International Journal of Contemporary Tourism Research” ü DergiPark üzerinden yayına geçirdi.

Yayın kurulunda yerli ve yabancı birçok akademisyenin yer aldığı dergi sayesinde Türk ve yabancı akademisyenler, bilimsel çalışmalarını bilim dünyası ile paylaşabilecek.

ABD, Belçika, Almanya, İngiltere, Finlandiya gibi ülkelerden akademisyenlerin yer aldığı derginin Danışma Kurulu’nda İKÇÜ’den Doç. Dr. Zafer Öter, Doç. Dr. Volkan Altıntaş, Yrd. Doç. Dr. Evrim Mayatürk Akyol, Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Perran Akan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Olca Sürgevil Dalkılıç ve Prof. Dr. Ebru Günlü Küçükaltan, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emrah Özkul yer alırken; yayın kurulunda İKÇÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba ile Doç. Dr. Mehmet Emre Güler bulunuyor.

ÜLKENİN TANINIRLIĞINA DA BÜYÜK KATKI

İlk sayısının bilim dünyasıyla buluştuğu dergiyi, alanında öncü dergiler arasına sokmayı hedeflediklerini belirten Dekan Prof. Dr. Akbaba, üniversite ve fakültelerinin kurumsallaşması, bilimsel alanda daha saygın yer alması için çalıştıklarını söyledi. Bu anlamda bu derginin çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akbaba, web sayfalarının Türkçe ve İngilizce olarak sürekli güncellendiğini, bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden öğrenci ya da akademisyenin fakülte hakkında her türlü bilgiyi kolaylıkla edinebileceğini kaydetti.

LİSANS ÖĞRENCİLERİNE DERS KİTABI MÜJDESİ

Sektörde lider turizm firmalarıyla iş birliklerini teker teker hayata geçirdiklerini de vurgulayan Prof. Dr. Akbaba, turizm öğrencilerine bir müjde verdi. Tüm akademisyenlerinin bilimsel katkısıyla ‘Turizm İşletmeciliği: Endüstriyel ve Yönetsel Boyutlar’ adında, lisans, yüksek lisans programlarında kullanılabilecek bir ders kitabı hazırladıklarını kaydeden Prof.Dr. Akbaba, “Kitabı, 2018-2019 akademik eğitim yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu kaynak Türkiye’nin her üniversitesinde kullanılabilecek bir ders kitabı niteliğinde olacak.” dedi.


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön